moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

Windows - psaní symbolů a přehlasovaných písmen

V pár řádcích ukáži jak řešit problém s vložením symbolů a písmen které chybějí na klávesnici při psaní textu (dopisy, emaily...).

Klávesnice - přehlasovaná písmena

Pokud chcete přehlasované písmenko, třeba v německém jméně, máme tyto možnosti:

- zmáčknout zaráz (klidně postupně ale je třeba předchozí klávesu mít stisknuty) CTRL + ALT + (klávesa) %= (viz obr č.1) a potom zmáčknout požadované písmeno např. O. Tato klávesa bývá umístěna u klávesy Backspace (zpětné mazání) (viz obr. č.1), nebo označena <-. - některé klávesnice mají přímo klávesu na přehlasování. Je umístěna většinou opět vedle Backspace <- a je to klávesa (viz obr č.2). Stisknete ji a potom písmeno. Vytvoří se přehlasování.


obr č.1 - Klávesnice, umístění kláves s backspace


obr č.2 - Klávesnice, umístění kláves přehlasování

Klávesnice - jak napsat zpětné lomítko ( \ )

Podržíte pravý ALT a zmáčknete klávesu Q.

Klávesnice - jak napsat čárku ( | )

Klávesy CTRL + ALT a zmáčknete klávesu W.

Klávesnice - jak napsat euro ( € )

Klávesy CTRL + ALT a zmáčknete klávesu E.

Jakékoliv symboly, vč. písmen

Nyní použijeme trošku jinou metodu a to utilitku zvanou Mapa znaků. Tu najdete v novějších Operačních systémech (dále OS) jako jsou Windows NT, XP, 2003 v nabídce Start -> programy -> příslušenství -> Systémové nástroje -> Mapa znaků. U Windows 95/ 98 / Me je to přímo v tom Příslušenství, ostatní cesta je stejná.
Takže si tuto utilitky od MS otevřeme (vis obr č.3) a v klidu si najdeme symbol / znak / písmeno, které potřebujeme. Naprosto neřeste v jaké je znakové sadě (font / velikost písma) a klikněte na něj a dáte tlačítko Vybrat, písmenko se vám vybere a potom kliknete na tlačítko Kopírovat. Nyní máme písmenko ve schránce. Takže se přehodíme třeba do emailu, který máme rozepsaný a zde dáme buď přes pravé tlačítko myši vložit, nebo CTRL+V.
Samozřejmě se může stát, že písmeno / symbol je v jiném fontu, nebo velikosti písma. Takže si jej doupravte dle potřeby (označíme a přehodíme na správnou velikost a font).


obr č.3 - Mapa znaků, výběr7.11.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 3004.2129999999997