moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

Alternativy placených SW programů

Několik kategorií kde se budu snažit popsat možné nikoliv jediné alternativy vůči placeným komerčním programům.

Kancelářský balík

Jednoznačne OpenOffice. Verze 2 je hodně vychytaná a pokud nebudete moc používat věci typu: hromadná korespondence, nebo kontigentční tabulky ale opravdu pouze na psaní, úpravu textu, tabulky, prezentace zcela dostačuje. Pro také mluví jednoduchá instalace, rychlost a že umí číst dokumenty z MS office. Je to v češtině a je to zcela zdarma pro jakékoliv využití!
www.openoffice.cz

Práce s grafikou

Pokud chcete něco jenom pro správu fotek, jejich snadné posílání přes internet a drobnou úpravu (červené oči, šum, kontrast) rozhodně doporučuji zkusit SW Picasa.
Tento najdete na picasa.google.cz.

Pro úpravu grafiky vč. kreslení:
- Gimp
- Paint dot net
- Inscape

Gimp se snaží být velmi podobný nástroj jako např. Photoshop a někomu vyhovuje dokonce víc. Mě osobně se s ním nepracuje moc dobře, ale je zdarma takže na zuby nekoukejte.


Pro hromadnou konverzi, např fotek aby byly menší a šly odeslat emailem:
- IrfanView (je i CZ)

Na konverzi naprosto nepřekonatelný nástroj.

Video

Zcela zdarma program Virtual Dub.

Balící SW - Zipy

Zde doporučuji program ZipGenius. Perfektně si umí poradit jak s RAR tak ZIP. Jednoduchá instalace. Bohužel asi není v CZ. Ovšem cena opět příznivá, zdarma. Jednou jedinkrát sem se setkal že tento SW dělal problémy. Lze stáhnout na:
www.zipgenius.it

Nebo lze použít SW 7Zip pokud Vám ZipGenius nebude fungovat.

Email

SW thuderbird - emailový klient. Je na něj dokonce i několik utilitek a nástaveb. Je v CZ.

Prohlížeč

- Opera
- Netscape
- Firefox (me se osobně nelíbí)

Operační systém (OS)

Spousta lidí používá OS Windows. Není to však jediný OS na trhu. Existují ještě další operační systémy. A to je Linux. Tento OS se distribuuje zdarma. Je to již několikráte skloňované slovo. Osobně si myslím že pokud se uživatel rozhodne ušetřit a má náladu se učit a sedět trochu déle u PC jeto pro něj vhodné. Pozor ale víceméně to opravdu doporučuji pouze na kancelářskou činnost.
Takže máme několik distribucí, a jak se v nich vyznat? Jednoduše momentálně se bavíme o distribuci která je zdarma abude v grafickém rozhraní.
Kritéria která to splňuje jsou: je to v Cz, je to v grafice, dají se na to poměrně snadno sehnat ovladače a jeto zdarma.
Nejlépe začít polehoučku a to např. distribucí:
www.kubuntu.cz
www.gnu.cz

Programování

- JAVA (+eclipse nebo netbeans)
- MS studio odlehčená verze přímo na stránkách microsoft. Studio obsahuje Visual basic, C# J++, C++. Vše ale v odlehčené verzi, tzn. že některé komponenty chybí, např. pro programování pro PPC.
- Free pascal

6.11.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 3012.2129999999997