moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

Otočení obrazu videa ve formátu MOV / AVI

Především jde o to že se Vám jistě někdy stalo, že jste si nějaký krátký film natočili fotákem a neuvědomili jste si, že natáčíte na výšku. Nic se ovšem neděje, vše lze lehce spravit a možná jste udělali dokonce dobře protože je tam vidět přesně to co jste chtěli. Použiji v článku program VirtualDub a RAD VIDEO TOOLS. Jsou to volně šířitelné programy. VirtualDub ač zdarma je hodně mocný nástroj na úpravy a práci s videem. Výsledkem bude, že ze souboru MOV vznikne nový soubor AVI. Pokud zdrojový soubor bude AVI, zlstane i ve výsledku AVI.

DOPORUČENÍ: nainstalujte si také kodeky, sice nejsou nezbytně nutné ale určitě je použijeme. Jde predevším o kodek MPEG4 - XviD.

Instalace SW

Tak a jdeme na to, nejprve si stáhněte program VirtualDub (dále VD) a RAD VIDEO TOOLS (dále RVT) . RVT si nainstaljte a VD si rozbalte na disku si vyhraďte trochu více místa na disku kde budemete pracovat s videem a to dle velikosti videa. Video až ho předěláme do AVI, může zabírat poměrně hodně místa. Záleží na vás jak k tomu přistoupíte, ale to až dále.
Stránky kde je možné stáhnout zmíněné programy:
www.stahuj.cz


Převod MOV do AVI

Tato pasáž je pro ty kteří mají video v MOV. Pokud jej máte v AVI preskočte odstavec.
Spusťte si program RVT. Vyberte si kde máte uložený soubor a označte jej. Poté klikněte na tlačítko Convert a file viz. obr č.1.


obr č.1 - RVT

Nahoře v textboxu pojmenovaném jako Output files si můžete změnit jméno výsledného souboru. Doporučuji neměnit. No a kliknete na tlačítko Convert. Tímto tlačítkem spustíte vlastní akci předělání souboru do typu AVI. Pokud jste označili více souborů, můžete použít volbu batch. Tato volba zařídí přepočítání více videií zaráz. Pozor, ještě než se súustí se Vás zeptá, zda chcete videa spojit, nebo zda je chcete překonvertovat do AVI jednotlivě!


obr č.2 - RVT, convert

Vyskočí dotaz, jakým kodekem chcete zkomprimovat dané video. Zde doporučuji nedat žádný a ponechat Úplné snímky. A to z důvodu toho že s komprimovaným videem je m§že mít SW při dalším zpracování problémy. Proto jsem také na začátku psal, nejlépe si vyhradit trochu volného místa. No a potvrdíme na tlačítko Ok, po doběhnutí konverze, dáme Done. A program RVT můžete zavřít to je v něm nyní vše.


obr č.3 - RVT, Codec

Otočení videa v Virtual Dub

Po rozbalen´si program spusťte. Dáme: File -> open video file (viz. obr č.4). Otevře se Výběrové okno, v kterém vybereme soubor se kterým chceme pracovat. Pokud jsme původně měli MOV, tak si vybereme ten zkonvertovaný AVI. Opět z menu, vybereme: Video -> Filters (viz. obr č.4). Dáme si tlačítko Add (viz. obr č.5). Vybereme filtr Rotate a dáme tlačítko Ok (viz. obr č.4). Nyní se nás zeptá na kterou stranu chceme video otočit, zda doleva, nebo doprava (viz. obr č.6). Podle toho jak jej máte naležato si vyberete zaškrtěte možnost. pokud jste se spletli, nic se neděje. opět si otevřete přes volbu Video - Filters seznam aktuálních filtrů a označíte námi vložený filtr Rotate, kliknete na tlačítko Configure (viz. obr č.5) a přehodíte si to na správnou volbu. Po vybrání volby dáte Ok.


obr č.4 - VD


obr č.5 - VD, seznampvé okno s filtry


obr č.6 - VD, nastaveni filtru rotate

Nyní když už máme video otočené, případně vč. dalších úprav, jako je stříhání, světlost, ostrost obrazu atd, jej uložíme (stříhání popíši v dalším článku, pokud nevíte jak na to).
Volba v menu File -> Save as Avi. Otevře se dialog, vyberete kam video chcete uložit.

Tipy

Budete-li s ním dále pracovat, uložte si jej bez komprese, chcete-li ale video poslat třeba přátelům mejlem, dát na internet, doporučuji nyní použít kompresi a to Kodek MPEG4-XviD. Kompresi si ale musíme nastavit dřív než budeme video ukládat. Uděláte to tak, že dáte volbu v menu: Video -> Compresion. Zde vyberete XviDö (viz. obr č.7). Tlačítkem Configure si nastavíte velikost komprese (viz. obr č.8). Čím větší komprese, tím je soubor menší, ale také ztrácí na kvalitě. Budete muset si jej několikrát uložit, až vyzkoušíte který Vám sedí.


obr č.7 - VD, nastaveni kodeku
obr č.8 - VD, kodek a jeho nastavení kvality obrazu a komprese

9.7.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 3002.2129999999997