moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

Audio - Vytvoření mp3 z Audio a zpět

V tomto článku se dozvíte jak vytvoříme mp3 z Audio CD na HDD. A jak jej zpět dostat jako audio CD.

Upozornění

Rozhodně doporučuji takto zálohovat pouze koupená orig. CD. Nebo použít postup na legálně zakoupené skladby, třeba z internetu.

Úvod - základní informace

MP3 je formát který se pomšrně rozšířil za dobu své existence. Jsou to vlastně zkomprimované písničky. Výhodou je, že takto uložené písničky zabírají nepoměrně mnohem méně místa. Navíc se s nimi dobře manipuluje, mám na mysli přenosy souborů. Takže pokud si koupíte orig. CD, případně si přímo stáhnete nejaké songy z internetových portálů ( např jmenujme iTunes, nebo www.free-mp3.cz) můžete si je dát pohodlně do mp3 přehrávačů, nebo přenášet na různých datových nosičích. Takže to shrňme:
Výhody: uložené skladby zabírají málo místa, manipulace jako s jakýmykoliv soubory v PC a navíc spoust programů na jejich přehrávání.
Nevýhody: nedají se přehrát na klasickych věžích které mp3 nepodporují.

DOPORUČENÍ: Grabujte mp v co nejlepším formátu, tzn. 256 bit. Jde totiž o to že pokud tak neučiníte ochudíte se o nekteré výškové tóny a některé houbky. Program je prostě ořízne.

Instalace SW

Budeme potřebovat 3 SW. Za všechny možné další možnosti (je těch SW nepřeberné množství) budu jmenovat z každé kategorie 1 zástupce.
1, Grabování - freerip MP3
odkaz: www.slunecnice.cz/sw/freerip-mp3

2, Přehrávání - WinAmp
odkaz: www.slunecnice.cz/sw/winamp-5

3, Vypálení Audio z mp3 - Free Easy CD DVD Burner, nebo v programu NERO6 (tento je placený SW, ale je to cenově dostupné)
odkaz: Program na Stahuj.cz

Vytvoření mp3 (grabování, rip) v programu FreeRip

Nejdříve si vytvoříme mp3 z audio CD. Obdobný postup lze aplikovat i na wav soubor, jen s tím rozdílem že si nevybereme CD.
Spusťte si program FreeRip. A uděláme první nastavení programu. V menu si vyberte položku CD - Options (vlastnosti) (viz. obr č.1) a nastavte vlastnosti dle obrázku č.2.


obr č.1 - freerip, základní formulář


obr č.2 - freerip, nastavení

Na základním formuláři jsou tlačítka:
Refresh CD - Pokud jsme třeba CD vyměnili, nebo se nenačetlo.
Rip Tracks - Začne grabovat písničky do mp3.
Refresh CD - Označí (zaškrtne) všechny stopy na CD.
V kolonkách CD title, Artist, .. si můžete pojmenovat mp3. Máte-li správně nastaven Options. Budou tak i pojmenovány mp3 na HDD.
Stopy které jsou zatržené budou převedeny do mp3.

DŮLEŽITÉ: V žádném případě negrabujte audio CD v wimdows media player!! Vytvoří jakési své soubory se kterými nejenže se špatně manipuluje ale jsou navíc v původní velikosti např. plného CD 650MB!! Obecně u mp3 platí +- 1MB = 1min. U WMP toto neplatí!!

Přehrávání mp3 v programu WinAmp

klikněte pravým tlačítkem myši na mp3 a dejte přehrát. Mp3 se otevře v programu WinAmp a přehraje se. To samé můžete udelat i s celým adresářem. WinAmp (WA) si jej dá do playlistu a přehraje je postupně celé. Pokud zvolíte položku Enqeue in Winamp (Přidat do wA) tam se skladba zařadí na konec listu. Playlist lze také ukládat, takže když si jej namixujete, mužete hodiny nerušeně poslouchat.
Také v program Windows media player umí přehrát mp3. Jen to není tak pohodlné.

Vypálení mp3 jako audio CD v programu Free Easy CD DVD Burner a NERO6

NERO6

Spusťte si NeroExpres.


obr č.3 - Nero6, formulář 1


obr č.4 - Nero6, formulář 2


obr č.5 - Nero6, formulář 3

No a nezapomeňte vložit prázdné CD.

Free Easy CD DVD Burner

Spusťte si program a klikněte na ikonku nahoře Audio CD. Potom si přidejte mp3 skladby přes add files to project (viz. obr č. 6). Až budete hotovi, klikněte na tlačítko Burn vlevo nahoře (viz. obr č.6).


obr č.6 - Free Easy CD DVD Burner, audio list

Nyní si vyberte mechaniku v níž máte prázdné CD a dejte tlačítko Finish (viz. obr č.7).


obr č.7 - Free Easy CD DVD Burner, spuštění

FAQ - dotazy

Dotaz:
Chtěla zeptat na něco technického. Tak jsem se postupem času dopracovala až k verzi Windows Media Player 11. Jsem s ní docela spokojená, až na to, že mi nejdou vypálit mp3 na CD. Dřív mě šlo v pohodě udělat CD, klasika,dala jsem "kopírovat na disk" a do 5 minut to bylo. Jak to udělat na té nové verzi? Tam je sice taky políčko "zapsat na disk", ale když to vyberu, tak mi to čistý CD vždycky vyjede ven hned a nic na něm samozřejmě není. Pořád píše ať vložím čistý CD disk, ale vždyť já ho tam mám!

Odpověď:
WMP by se měl používat POUZE na přehrávání videa / hudby, multimediálních souborů. Když se vše plete dohromady, ne vždy to má ten správný výsledek.
Správný postup při přepalování Audio CD je : zkopirovat celý disk. Nebo vytvořit mp3 a ty potom vypálit viz. postup výše.

Nicméně, pokud se chcete vratit k verzi WMP10 z verze WMP11 tak stačí :
Přidat odebrat programy v Ovladací panely.
Zaškrtnout zobrazit aktualizace.
Odinstalovat aktualizaci WMP11. Automaticky se to vrátí k verzi WMP10.

15.10.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 3004.2129999999997