moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

GRAFIKA - hromadný převod obrázků (IrfanView)

V programu IrfanView

V článku se dozvíte jak upravit obrázek (velikost / rozlišení). Jak to provést hromadně, nebo jenom u jednoho obrázku v programu IrfanView.

K čemu je to dobré?

Dejme tomu že jste na dovolené fotili jak draci v poměrně vysoké kvalitě a chcete se o fotky podělit s přáteli. Jenže nyní nastává problém jak jim ty fotky všechny poslat, kdy těch několik fotek ma 50MB? No emailem to asi nepůjde. Takže fotky takzvaně zmenšíte, snížíte jim kvalitu tak aby byly koukatelné, ale zároveň nebyli příliš velké.
Případně to také platí pokud nějaký web přímo vyžaduje vložrní do určité velikosti souboru / rozlišení apod.
Program budu popisovat v Anglické verzi. Pokud jej máte počěštěný tak si čtěte postup a koukejte na obrázky. Tlačítka jsou na stejných místech, jen s jiným názvem.
UPOZORNĚNÍ: I zde platí že čím je fotka menší, má také menší kvalitu.

Instalace SW

Stáhneme si program Irfanview a nainstalujeme si jej.
Stránky kde je možné stáhnout zmíněné programy:
www.stahuj.cz
irfanview.tuwien.ac.at


Převod většího množství obrázků

Otevřeme si program IrfanView (dále jen IV). Vybereme v menu File -> Batch conversion/rename (viz. obr č.1 ), v české verzi je to Soubor -> dávková konverze.


obr č.1 - IrfanView, menu

Dávkový formulář

Otevře se formulář (viz. obr č.2).


obr č.2 - IrfanView, Dávkový formlář

Popis k obrázku č.2
 • 1 - tlačítko Start - až si vše nastavíte tak tímto tlačítkem se spustí vlastní dávková konverze.
 • 2 - tlačítko Add (přidat) - Máte-li vybraný jeden nebo více souborů v č.5 tak kliknete na toto tlačítko. Přidá soubor do seznamu dle kterého bude konvertovat.
 • 3 - tlačítko Add all (přidat vše) - Máte-li vybraný adresář v nemž chcete všechny soubory změnit tak dáte toto tlačítko a jsou do seznamu na konverzi přidány všechny soubory z tohoto adresáře.
 • 4 - tlačítko smazat (Remove) - Jestli se do seznamu na konverzi dostal nejaký soubor který tam být nemá, označte jej a zmáčkněte toto tlačítko. Remove All dělá to samé až na ten rozdíl že smaže celý seznam.
 • 5 - výběrové okno - klasické výběrové okno windows, kde si vybíráte soubory které chcete přidat do davky.
 • 6 - Output directory (Výstupní adresäř) - Adresář kam chcete aby změněné soubory padaly.
 • 7 - Work As (Co dělat) - Radiobutonem si můžete zvolit jaké akce má program provádět. Na výběr jsou: Dávková konverze, dávkové přejmenování, dávková konverze a přejmenování.
 • 8 - Output format (Výstupní formát) - Důležité aby jste si navolili jpg. Jinak si navolíte v jak=em formátu chcete mít výstupní soubory / obrázky.
 • 9 - Options (Nastavení vlastnosti formátu) - Tímto tlačítkem nastavíte vlastnosti vybraného formátu. Vyberete-li jpg, můžete si nastavit kompresi (viz. obr č.3). Best - nelepší kvalita, Lower - nejmenší kvalita. Čím větší komprese, menší kvalita.
 • 10 - Use advanced options (Další nastavení vlastností) - Zde lze nastavit další vlastnosti které se provedou pri konverzi obrázku, pokud je zaškrtnuté použít.obr č.3 - IrfanView, JPG - nastavení komprese

Doplňkové vlastnosti při kompresi (Use advanced options)
obr č.6 - IrfanView, doplňkové vlastnosti

Tento formulář nám nabízí spoustu možností pozměnění obrázku. My použijeme změnu velikosti fotky RESIZE. Tak jej zaškrtněte. Zde vyberte Set new size as percentage of original tzn. že se nám obrázek změní podle zadaných procent. Přečtěte si TIP.
Pokud máte přesné specifikace rozměru obrázku, potom místo procent zadejte Set new size. A napište hodnotu v pixelech natvrdo. Npař. 800x600 atd.

V Other Options si můžete zadat další změny jako jsou třeba:
 • horizontální přvrácení (Horizontal Flip)
 • Vertikální přvrácení (Vertical Flip)
 • Otočení vlevo (Rotate left)
 • Otočení vpravo (Rotate right)
 • Udělat ze všech obrázku šedé (convert grayscale)
 • Nastavit světlost (Brightnes)
 • Nastavit kontrast (Contrast)
 • Přidat text do obrázků (Add overlay text)
A mnoho dalšího...

TIP!: Pokud máte fotku v rozlišení nyní již poměrně běžného nastavení fotáku 1280x1024, příp. větší v klidu si dejte i 30% z původní velikosti. Dokonce is potom můžete dovilit klidně i kompresi také na 50%.

Konverze jednoho obrázku

Konverze, změna velikosti

Chcete-li převést pouze jeden obrázek, načtěte si jej přes volbu File -> open (česky: Soubor -> otevřít). Po otevření obrázku so dejtevolbu v menu Image -> Resize/resample (česky: Obrázek -> změna velikosti). Otevře se Vám obrázek č.5.


obr č.5 - IrfanView, změna velikosti

A opět jako v předchozím případe si můžeme zadat přesnou novou velikost obrázku Set new size, v procentech Set new size as percentage of original, nebo si ještě můžete vybrat z přednastavených hodnot viz (800x600) atd.
Také je zde položka Preserve aspect ratio, to je v jakém je obrázek DPI. 72 bývá u starších fotáků. Nekteré fotky mají i 300 DPI coč je potom na následnou práci s fotkami lepší (retušování, úprava fotky). Ovšem pokud ji chcete jenom poslat mejle, nebo dát na internet, rozhodně stačí 72DPI.
Poté klikněte na tlačítko Ok.

Uložení komprimovaného obrázku

Chceme-li aby obrázek se uložil jako co nejmenší musíme jej zkomprimovat. Tuto vlastnost nám zaručuje formát typu JPG.
Takže jej uložíme v tom to formátu a uděláme to tak, že v menu vybereme File -> Save As ( Soubor -> Uložit jako ). V formuléři který se objeví (viz. obr č.6) zaškrtnete Show option dialog ( Zobrazit vlastnosti ) a navolíte si na liště velikost komprese.


obr č.6 - IrfanView, komprese při ukládání1.8.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 19519.213